Değerler Eğitimi

DEĞERLER EĞİTİMİ

Her gelen kuşağın,bir önceki kuşağa göre heyecanını ve yaşama sevincini kaybettiğini,nezaketli davranışlardan giderek uzaklaştığını gözlemliyoruz.

Bizler de bu programımızda,giderek kaybettiğimiz nezaket ve heyecanı yakalamak için bu altın çağda her bir değerimizi titizlikle ele alıp anlamlı öğrenme etkinlikleri tasarlayarak;öz bilinç,duygusal bilinç ve sosyal bilinç becerilerinin gelişimini hedefliyoruz.

Değerler eğitimi çocuklarda kendiliğinden gelişemeyecek kadar zor ve tesadüfe bırakılamayacak kadar da kıymetlidir.Nezaket ve değerler eğitimi toplum içinde samimi,insani,saygılı,kendisinin ve yaşadığı toplumun sorumluluğunu alan,bilinçli bireylerin yetişmesi anlamında son derece önemlidir.Bu da ancak bilinçli yetişkin desteği ve çabalarıyla geliştirilir.Bu desteği çocuklarımıza erken yaşlarda sunmak biz eğitimcilerin sosyal sorumluluğudur.

Araştırmalar açıkça işaret etmektedir ki;yaşamın ilk yıllarında toplumda uyum sorunları yaşayan bireyler,ilerleyen yıllarda daha ciddi öğrenme ve sosyal uyum sorunları ile karşı karşıya kalırlar.

Sosyal becerileri daha güçlü çocuklar,okul öncesi dönemle başlayan eğitim yolculuklarında girdikleri ortamlarda,kurallara uygun,toplumsal anlamda kabul ve takdir gören sosyal davranışları seçerler.

Okul ortamları okul öncesi dönemden başlayarak,çocuklarda değer eğitimi ve sosyal becerilerin denenip geliştirilebileceği en uygun ortamlardır.Öğrenci etkileşimi için okul hayatı boyunca çocuklarımız,bilinçli eğitimci ve aile desteği ile fırsat oluşturulursa,değerler eğitimi ve görgü kuralları gibi sosyal becerilerin geliştirilmesi de o kadar kolaylaşacaktır.

Özellikle ilk çocukluk döneminde nezaket ve görgü kuralları için başlangıç aşaması olarak kabul edebileceğimiz dinleme,konuşmayı başlatma,soru sorma,memnun olma,gülümseme gibi sosyal beceriler,yaşın ilerlemesi ile birlikte;yardım isteme,teşekkür etme,özür dileme,yönergeyi izleme,kurallara uyma gibi becerilerle ilerler.Beş yaş ile birlikte gelişimi hızlanan çocukta nezaket ve görgü kurallarına dayalı sosyal beceriler;sorumluluk alma,duygularını kontrol etme,bir gruba girme,iş birliği yapma gibi becerilerle gelişim devam eder.

Bütün bu önemli becerilerin,insani nezaket dolu davranışların,çocuklarda geliştirilmesi sürecinde anne babalar ve çocuğun birlikte olduğu bütün yetişkinler ayrı ayrı öneme sahip olup işbirliği içinde çalışabilmeleri son derece önemlidir.

Düşüncelerinizi yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir