Koşulsuz Sevgi ve Anlayış

KOŞULSUZ SEVGİ

En önemli ve birincil istekleri koşulsuz sevgidir.Yakın çevresindeki insanların uyum ve sevgi içinde olmasını ve huzurlu bir ortamda bulunmayı isterler.

Tabiki şefkat dolu sarılmalar isterler;düşüp canları acıdığında,oyuncağını paylaşamayıp kavga ettiğinde,bir şeyden korktuğunda,uykuya geçerken,uykudan uyandığında,yabancı bir ortama girdiğinde yani güvene ihtiyacı olduğunda koşulsuz olarak kocaman açılan anne baba kolları ve kocaman sarılmalar isterler.

ANLAYIŞ

Çocuklar hata yaptıklarında onu yargılamadan önce mutlaka yaptığı hatanın nedeninin sorulmasını ve anlatılan nedenlere de inanılmasını isterler.Anne babalarının kendilerini anlamasını isterler.Zor anlarında ebeveynleri tarafından anlaşıldıklarını hissetmek isterler.

YAKINLIK

Çocukların sıkıntılarını,hatalarını,sorunlarını anne babalarıyla paylaşmaları,yaptığı yanlışları bile onlarla konuşabilmeleri tamamen anne babaların göstereceği yakınlık ve anlayış sonucu mümkün olacaktır.

Öğüt vermeye,brifing çekmeye başladığınızda,çocuğunuzu yargılayıp etiketlediğinizde onu yavaş yavaş kendinizden uzaklaştırmış olursunuz.

Hele ki kesinlikle şu iletişim hatasını yapmayın ‘’sen o yollardan giderken ben dönüyordum’’şeklinde yaşadığı her şeyi biliyormuş edası takınmayın.O zaman paylaşım kapısını tamamen kapatabilirsiniz.

Düşüncelerinizi yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir